AÖF Ortalama Hesaplama

Açıköğretim kredili sistemde dönem ortalaması hesaplama aracı

Açıköğretim kredili sistemde dönem ortalaması hesaplama aracı

Aslında Açıköğretim Fakültesi (AÖF), kredili sisteme geçişinden sonra açıköğretim okuyan öğrencilerin çektikleri hesaplama ve geçermiyim/kalırmıyım belirsizliğini farketmiş olacak ki öğrencilerin ortalamalarını hesaplayabilmeleri için örnek bir not ortalama hesaplama aracı geliştirmiş oldukça basit ve pratik.

Açıköğretim 2013-2014 Güz Dönemi Ara Sınav sonuçları açıklandıktan sonra, çok sevdiğim bir kadim dostum benden yaklaşık ortalamasını hesaplamam için ricada bulundu, ben de ufak bir Excel dosyasında hesaplama aracı yapıp kendisine gönderdim.

Madem yaptık, bir işe yarasın herkes kullansın diye siteye koyayım dedim. Buyrun indirme linki

 

AÖF ortalama hesaplama aracı indirmek için tıklayınız.

Yanlışlık ya da hesap hatası tespit ederseniz, bana mail atabilirsiniz.

 • https://ismailakdogan.com İsmail AKDOĞAN

  Bu faydalı çalışma için teşekkür etmek istedim. Emeğinize sağlık Abdullah Bey.

 • misafir

  Bu faydalı çalışma için teşekkür etmek istedim. Emeğinize sağlık Abdullah Bey. Arkadaşa katılıyorum ellerinize emeğinize sağlık..Aslında biz bunu manuel olarak ta hesaplıyorduk ya da hesaplama motorları var pek güvenilir gelmiyordu, siz bu durumu ortadan kaldırdığınız için teşekkür ederiz.. Genel not ortalaması hesaplaması olması gerekmiyor mu dönemden kasıt? Ama bir çelişki var toplamda 3 dersim ve bunların kredileri 5 5 ve 4 birinci 5 krediliği 13,5 bulmuş eyvallah, fakat 2.cisini neden 18,5 bulmuş onu anlamadım.. 3.cüsünü ise 14,8 olarak hesaplamış.. Bu arada hesaplamaların ben hepsini vz65 fn65 şeklinde denemek için yaptım..Oysaki manuel hesaplamama göre şunlar olmalıydı; birincisi 2 dersim 5 kredilik ve bunun bir sonucu 13,5 çıkıyorsa o da 13,5 tur.. 3.cüsü ise 10,80 olması lazım.. Bu durumda ben GNO’sını 2,70 bulurken siz dönem not ortalaması olarak adlandırdığınız sonucu yuvarlak bir fix rakamla excel in de hesaplaması ile 3,34 gibi bir rakam buluyorsunuz.. Bana bunu bir açıklar mısınız, göremediğim bir detay mı var? Emeğinizi takdir ediyorum ama bu açıklamayı da gerek duyuyorum..

  • http://www.abdullahyildiz.com Abdullah YILDIZ

   Evet hesaplama satırlarında 2. satır ve sonraki satırlarda bir hata gözüküyor. Gözümden kaçmış, hoş ben mezun da oldum zaten. Ama kaynak dosyayı bulmaya çalışıyorum, şifresini de hatırlamıyorum :) İnşallah bulabilirsem halledip düzenleyeceğim.

   İkinci konu da genel not ortalaması farklı şekilde mi hesaplanıyor ki, yoksa tüm dersleri yazınca genel not ortalaması olmuyor mu zaten. Mesela ben okuduğum dönemlerde ilk dönemde genel ortalama oldukça düşük geliyordu ama ciddiye almıyordum çünkü ikinci dönemi “sıfır” olarak algılıyor diye biliyordum. Varsa bu konuda ya da başka öneriniz düzenleyebilirim…

  • http://www.abdullahyildiz.com Abdullah YILDIZ

   Dosyayı düzenledim, tekrar indirebilirsiniz…