VMware ESXi kurulumu ve yapılandırması, lisanslama

Merhaba,

Bu yazımda size sunucu sanallaştırma hakkında biraz ön bilgi verip, sunucu yönetim ve paylaşımı konusunda kendisini ispatlamış VMware firmasına ait ESXi ürününden bahsedeceğim.

Sunucu sanallaştırma, fiziksel bir sunucuyu,
bir host sistemin içinde birbirinden bağımsız birden çok sunucuymuş gibi çalışmasını sağlamaktır. Kısaca, bir bilgisayarı birden çok bilgisayar gibi çalıştırma işlemidir. Bu sanal sunuculara VPS ya da VDS adı verilir, daha önce bu terimleri duyanlarınız mutlaka olmuştur.

Peki nedir bu VPS ve VDS ?

VPS (Virtual Private Server / Sanal Özel Sunucu) ile VDS (Virtual Dedicated Server / Sanal Ayrıştırılmış Sunucu) arasındaki farkı kısaca şöyle izah edebiliriz;
VPS sunucular bağlı oldukları host sunucunun kaynaklarını ihtiyaçları kadar kullanabilirler. VPS de sanal sunuculara işlemci ve thread işlemlerinde sınırlama getirilmemiştir, bu aslında avantaj gibi gözükse de çoğu durumda dezavantaja dönüşür. Mesela bir sanal sunucuda işlemciyi zorlayan bir betik çalıştırıldığında, aynı hostta yeralan diğer sanal sunucularda mutlaka bu durumdan olumsuz etkilenirler. VDS’ de ile sizin özelliklerini belirleyip aldığınız sanal sunucu donanımsal olarak size tahsis edilir, siz isterseniz size tahsis edilen işlemci ve ram kısmını çok az kullanın, ya da sonuna kadar kullanın, ne siz aynı hosttaki diğer sanal sunucuların kaynaklarına müdahale edebilirsiniz ne de onlar sizinkine. Size tahsis edilen işlemci hızı maks 1000Mhz ise ve host makine 3000Mhz lik 4 tane işlemciye sahipse yani totalde 12000Mhz kapasiteli bir fiziksel sunucu varsa, siz sadece size tahsis edilen 1000Mhz üzerinde işlem yapabilirsiniz. Bu konu aslında ayrıca üzerinde durulabilecek bir konu ama özetle VPS ile VDS in farkı budur.

cpu_limitleme

Masaüstü bilgisayarınıza Virtualbox, Vmware Workstation kurarak da aslında teorik olarak aynı sanallaştırmayı gerçekleştirmiş olursunuz. Profesyonel olarak sunucu sanallaştırma hizmeti veren firmalar tabi ki bunu sanallaştırma için özel olarak üretilmiş, blade sunucularla yapıyorlar. Çok daha fazla disk kapasitesi, stabil çalışma, kolay genişleyebilme özelliklerine sahip sunucularla bu işleri gerçekleştiriyorlar.

calisma_prensibi

VMware ESXi Nedir?

Aslında ESXi bir ürün değil, salt bir adaptör görevi gören bir Unix temelli bir işletim sistemidir. Evet bir işletim sistemidir, sunucu kaynaklarını yok denecek az derecede kullanıp üzerine kuracağınız sanal sunuculara oldukça çok kaynak bırakan bir işletim sistemidir. Resimde bana ait canlı bir ESX inin harcadığı ram miktarını görebiliyorsunuz, yaklaşık 40MB.

ram_tuketimi

Kurulduğu host üzerinde sadece harddisk, root password ve network yönetiminin yapıldığı bir konsol vardır. Onun haricindeki tüm işlemleri hosta bağlanmak istediğiniz client bilgisayarlardan yapmak durumundasınız. Bu konuya da daha sonraki başlıklarda değineceğiz. Aslında VMware firması bu ürünün adını değiştirdi ama halen kullanıcıların dilinde ESXi olarak bilindiği için ben de bu şekilde yazmaya karar verdim, Google da bu şekilde arattığınızda çok fazla kaynağa erişebilirsiniz. ESX inin yeni adı vSphere Hypervisor olarak değişti bunu da bildirmekte fayda var.

ESXi Edinme

ESXi indirmek için https://www.vmware.com/products/vsphere-hypervisor/ sitesine gidiyoruz, indirme yapmak için üye olmanız gerekmektedir, download now a bastıktan sonra üye girişi yapıyorum ve karşıma şu sayfa geliyor. Manually download linkine basarak 5.5 iso yu indirebilirsiniz. İndirme başladı, gidip bir kahve almanın tam zamanı 😉

resim_indirme

İndirme bittikten sonra iso yu bir medyaya yazdıktan sonra sunucunuzun üzerine takıp, sunucuya kurmaya başlayabilirsiniz.