VMware ESXi kurulumu ve yapılandırması, lisanslama

ESXi Kurulumu

Kurulum adımlarına başlamadan önce belirtelim, ESXi minimum 2Gb ram ve 2 cpu (fiziksel olmasına gerek yok, sanal çift çekirdek işlemci olabilir.) olmadan kuruluma devam etmiyor. Bu fiziksel şartları sağlamadan kuruluma başlayamazsınız. Ayrıntılı bilgi için bu sayfayı inceleyebilirsiniz. (http://www.vmware.com/resources/compatibility/search.php?p=free-esxi5)

Eğer herşey yolunda giderse hata almazsanız kurulumu çok basittir. CD yi ya da kurulum yapacağınız medyayı host sunucuya takıp reboot yaptıktan sonra karşınıza Resim 1’deki gibi bir ekran gelecek.

kurulum_adim_1

İlk sıradaki seçeneği seçip Enter ile devam ediyoruz, installer birtakım dosyalar yükleyecek, daha sonra gri-sarı şeklinde bir ekran gelecek, yine bir şey yapmıyoruz loading devam ediyor.

kurulum_adim_2

Hoşgeldiniz ekranı ve lisans anlaşmasını kabul ekranı geldi, F11 ile lisans sözleşmesini kabul edip geçiyoruz.

kurulum_adim_3

Bir sonraki adımda ise harddisk seçimi geliyor, zaten sistemde birden çok harddiskiniz yoksa tek olarak gözükecektir, Local bölmesinde diskimiz gözüküyor, seçip devam ediyoruz.

kurulum_adim_4

Sonraki ekranda Klavye dil seti seçimi yapıyoruz. Türkçe ya da istediğinizi seçebilirsiniz.

Bir sonraki ekranda ise root şifresini iki kere girmemizi isteyecek, şifremizi girip devam ediyoruz.

kurulum_adim_5

Bir sonraki adımda ise kurulumu başlatmak için bizden onay istiyor, F11 ile kurulumu başlatıyoruz. Kurulum işlemi bittikten sonra sunucuyu reboot etmek isteyecek, Enter a basıp reboot ettiriyoruz. Reboot ettikten sonra sunucu açıldıktan sonra karşımıza şöyle bir ekran gelecek.

kurulum_adim_6