VMware ESXi kurulumu ve yapılandırması, lisanslama

SANAL SUNUCULARI YÖNETMEK

Şimdi sunucuyu bir kenara bırakıp, kullandığınız bir bilgisayarda herhangi bir browsera sunucuya verdiğiniz ip adresini yazıp girmeye çalışın. Ssl uyarısı verirse onaylayıp geçin ve karşınıza şu şekilde bir welcome sayfası gelecek. Buradan Download vSphere Client linkine basıp sanal sunucuları yöneteceğimiz client uygulamasını indiriyoruz.

client_indirme_1

İndirme devam ederken, sağ taraftaki Command line ve Web-based datastore browser kısmını inceleyebilirsiniz. Datastore browser host sunucunuzun diskini web tabanlı olarak gezip istediğiniz dosyaları download etmenize yarar, buradan dosya upload edemezsiniz, sadece görüntüleme ve indirme işlemi yapabilirsiniz. vShphere Web Services SDK kısmında ise ESXi sunucunuzu ve sanal makinanalarınızı uzaktan yönetebilmeniz için gereklip api yardımı ve sunucunun obje listesini gösteriyor. Yalnız bir hatırlatma, ESXi api sadece ücretli lisans kullananların yararlanabileceği bir hizmet, ücretsiz lisans kullananlar maalesef api kullanamazlar.

İndirme bittikten sonra indirdiğiniz uygulamayı kurup çalıştırın, önünüze bir login ekranı gelecek.

login_1

ip adresi kısmına tanımladığınız ip adresini girip, kullanıcı adına root, şifreye de root şifresini girerek login olun, sertifika ile ilgili bir soru soracak ignore deyip geçiyoruz, alttaki kutucuğu işaretlerseniz bir daha sertifika uyarısı vermeden login olabilirsiniz.

login_2

Login olduktan sonra karşınıza altaki resimdeki gibi bir ekran gelecek ve artık buradan sunucularınızı yönetebilirsiniz.

login_3

ESXi LİSANSLAMA

Bir önceki resimde dikkatinizi çektiyse işaretlediğim kısımda 60 gün uyarısı veriyor. Herhangi bir lisans ya da şifre girmediğimiz için ESXi 60 gün boyunca tam özellikli olarak çalışmaya devam edecek, fakat 60 gün içinde kendinize ücretli ya da free bir lisans edinmeniz gerekmektedir. Resimde göreceğiniz gibi benim free lisansım tek cpu(sınırsız core) ve 32gb ram a kadar destekliyor, bu da benim işimi rahat rahat görüyor.

lisanslama_1

Peki nasıl lisans anahtarı alacağız onu da anlatayım. www.vmware.com sitesine girip üstteki menülerden My Vmware linkini tıklayın, üye girişi yapın, daha önce üye olmuştuk hatırlarsanız. Menülerden Downloads > My Download History linkine basın ve resimde gördüğümüz gibi indirdiğiniz ESXi in hemen karşısında lisans linkini göreceksiniz.

lisanslama_2

lisanslama_3

O linke basın ve çıkan sayfadaki lisans anahtarını alıp client uygulamanızda Configuration > Licensed Features > Edit > Assign a new license key kısmından yeni lisansınızı ekleyin.

lisanslama_4

Artık ESXi nizi süresiz bir şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer çok detaylı bir kaynak ararsanız http://pubs.vmware.com/vsphere-55/index.jsp adresini incelemenizi tavsiye ederim.