VMware ESXi SSH Servisini aktif etme & Putty ile ESXi sunucunuza bağlanma

Merhaba,

Bu kısa yazıda Vmware Esxi ssh servisini nasıl aktif edileceğini gösteren kısacık bir anlatım yapacağım.

Kendi sunucu sistemimde kullandığım Vmware Esxi’de bir türlü datastore içine yeni bir Centos yükleyemiyordum. Upload ederek bir işletim sistemi iso dosyasını datastore içine atmanız yapılacak iş değil. Bunun da çözümü Vmware esxi’nin ssh bağlantısını aktif edip hangi dosyayı indirecekseniz onu wget ile sunucuya indirmek. VMware ESXi SSH Servisini aktif etme işlemini nasıl yapacağımızı resimlerle anlatmaya çalışacağım.

ESXi SSH Firewall Ayarları

ESXi SSH Firewall Ayarları

Üstteki resimdeki sırayla gösterdiğim şekilde, öncelikle sunucu üzerine tıklayalım sonra configuration sekmesine geçelim. Soldaki menülerden Security Profile menüsüne tıklıyoruz. Bu bölümde firewall bölümünde aktif olan firewall kurallarının listelendiğini görüyoruz zaten.

Hemen bu bölümün sağ üst köşesinde bulunan Properties butonuna tıklıyoruz ve önümüze aşağıdaki gibi bir pencere geliyor.

ESXi SSH Firewall Ayarları

ESXi SSH Firewall Ayarları

Bu bölümde firewall dan ssh portuna izin vermesini istiyoruz. Eğer ssh server izinli değilse izin verin. Her yerden erişimine izin vermek istemiyorsanız pencerenin hemen altında altta firewall butonuna tıklayın. Açılan pencereden sadece izin verilen network ya da ip adreslerini tanımlayabilirsiniz. Bu bölümü tamamladık. Şimdi sıra SSH servisini aktif etmeye geldi. Security Profile ana sayfasına tekrar dönelim.

ESXi SSH Servisi

ESXi SSH Servisi

Bu bölümde bu sefer üstte yer alan servislerin sağ üst köşesinde yer alan properties butonuna tıklıyoruz. Karşımıza altta yer alan resimdeki gibi bir pencere çıkacak.

ESXi SSH Firewall Aktifleştirme

ESXi SSH Firewall Aktifleştirme

1 ile işaretlediğim bölümde servisin durdurulduğunu görebiliyorsunuz. 2’ deki Options butona basalım ve önümüze çıkan pencereden Start butonu ile manuel olarak servisi başlatalım. Eğer servisi sunucu her başladığında başlatmak istiyorsanız -ki bunu asla ve asla tavsiye etmiyorum- bir üstteki seçeneği ortadaki “host ile başlatma” seçeneğine getirmeniz gerekmektedir. İlk seçenek ise firewalldan ssh portu açıksa servisi de aktif et, eğer portlar kapalı ise servisi de durdur diye bir seçenek. En alttaki seçenek ise manuel başlatma-durdurma seçeneği. Ben her zaman bunu kullanırım, zaten ssh bağlantısına çok sık ihtiyacınız olmuyor.

Tüm işlemler bu kadar gerisi linux konsol penceresi ile sizin yapmak istediklerinize kalmış. Datastore klasörüne erişip wget ile istediğiniz işletim sistemi iso dosyasını indirip sunucunuza kurabilirsiniz. Herkese kolay gelsin. İşiniz bittiğinde tekrar ESXi SSH servisini kapatmayı unutmayın…

ESXi SSH Putty Bağlantısı

ESXi SSH Putty Bağlantısı